|
(Zpět na seznam reportáží)
29.10.18 Petr MikotaPodél Odravy na kole
Řeka Odrava pramení v mělkém pramenném kotli mezi horami Čupřina a Hraniční vrch v nadmořské výšce kolem 740m. Pramen je na české straně, ale po několika stech metrech vtéká do Německa. Teče kolem lesního kostela st Nikolaus, podle kterého se potok nejprve jmenuje - Nikolausbach. Tok míří zpočátku jihozápadním směrem, jméno Wondreb přebírá po několika kilometrech od soutoku s potokem Griesbach u osady Hiltershof. Za vesnicí Wondreb protéká přírodní rezervací Wondreb-Aue. Chráněné jsou meandry a podmáčené louky. Platí zde celoroční zákaz plavby a vstup pro pěší je možný pouze po značené turistické stezce. Za vsí Dobrigau se napojíme na značenou část stezky Wodreb Radweg. Potok, nyní již říčka, se stáčí k severu a tento směr si podrží až k ústí. začíná oficiální trasa Po zbytek své pouti opisuje Odrava velký oblouk zhruba ve směru hodinových ručiček, protéká městem Waldsassen a poblíž Hroznatova vstupuje na české území. Východně od Chebu zadržuje vody Odravy přehrada Jesenice, dokončená roku 1961. Tato vodní nádrž o rozloze 7,5 km² slouží především nadlepšování stavu Ohře pro průmyslový odběr vody na jejím dalším toku, ochraně před povodněmi a k rekreaci. Zhruba tři kilometry pod přehradní hrází dovršuje Odrava po průtoku vsí stejného jména svůj běh vyústěním do řeky Ohře nedaleko Mostova. Délka toku je 58 km, průtok u ústí 4 m3, což je postačující i pro vodáky, nicméně tato říčka se sjíždí jen zřídka.

Odrava se rodí v mělkém pramenném rašeliništi. Její přechod přes hranice střeží dva historické mezníky. Na německé straně je hornofalcký zlatý lev s jedním ocasem. Český lev je sice "jen" stříbrný, zato má ocasy dva.

Lesní kostelík sv. Mikoláše je poslední pozůstatek prastaré osady Högelstein, zničené Husity v 15.století. Potok nabírá na síle v Poppenreuthu už roztáčí mlýnské kolo. V další vsi - Grosskonreuth - najdeme zajímavý tzv. kohoutí kříž.

Přijíždíme do vsi Wondreb, pojmenované podle říčky, na které leží. Zdejší kostel je pškně opravený jako všude v Bavorsku. Nejzajímavější je ale hřbotovní kaple s malovaným stropem. Je zde vyobrazen tzv. Tanec smrti - aneb všichni tam musíme...

A už jsme ve Waldsassen. Zdejší cisterciácký klášter patřil a stále patří k nejvýznamějším v regionu.

Přes hranice se svezeme po zrušené železniční trati. Jen na čáře je ponechán kousek kolejí na ukázku.

I v českém Chebsku je mnoho zajímavého. Tak třeba smírčí kříže v Podhradu nebo památník americké armády na Ypsilonce - jediný, který přežil...
A na konec - pivovar v Kynšperku, kde vaří nejen dobré pivo, ale i jídlo.
... a nebo přes tvůj facebook profil:
|
|