|
(Zpět na seznam reportáží)
26.04.16 Petr MikotaEggstättská jezerní oblast
Krajina kolem bavorského jezera Chiemsee vznikla činností alpských ledovců v době ledové. Masy ledu stékající ze severních úbočí hor před sebou hrnuly písek, štěrk i balvany. Když ledovec roztál, zůstaly po něm tisíce jezer. Některá jsou velká, jiná malá, některá postupně zarůstají rašelinou a mnoho jich je úplně suchých. Voda si z nich našla cestu do řek a krajinu odvodňuje. Stále však zůstává mnoho jezer a někdy vytvářejí celé jezerní skupiny. Největší je Eggstätter Seeplatte. Lesnatá oblast velikosti 2 x 5 km skrývá 15 jezer a jezírek a mnoho dalších jezerních pánví zarostlých rašelinou. Jezera jsou oddělena morénovými valy. Romantická krajina je jako stvořená pro procházky nebo projížďky na kole. Je zde mnoho kilometrů upravených cest, které i když prašné, mají povrch vhodný pro kolo. Můžeme se tak projíždět křížem krážem a bloumat tímto malebným krajem. Zabloudit nemůžeme, protože je zde vyznačeno několik tras a každou chvíli narazíme na rozcestník, který nás nasměruje, kam budeme chtít. Uprostřed lesů na břehu jezera Schloßsee se ve vodě zrcadlí zámek Hartmannsberg. Má za sebou dlouhou historii. V 10. století zde zřídil hrabě Hadamar opevnění na obranu před útoky Maďarů. Ve 12. století byl vodní hrad v držení hrabat Neunburg-Falkenstein a ti r. 1160 postavili hradní kapli sv. Jakuba. V bojích s novým bavorským vévodským rodem Wittelsbachů bylo staré opevnění zničeno. Bylo ale brzy obnoveno a v roce 1680 zde vznikla současná stavba. Počátkem 20. století tu měl ateliér mnichovský secesní malíř Leo Putz. Dnes patří zámek kraji Rosenheim a konají se zde výstavy a koncerty.
Na projížďku jezerní oblastí doporučujeme vyčlenit 2 hod. Můžete se tu ale zdržet déle, posedět na lavičkách či se vykoupat.
Severní část jezernaté plošiny s námi doporučenou trasou pro kola.
Plovárna s loďkami na jezeře Hartsee je hned kousek za vesnicí. Jezero je na okraji lesů a zasahují k němu okolní louky. Potok Achen jej spojuje s jezerem Pelhamersee.
Bývalé jezero, dnes již zcela zarostlé rašelinou, nemá jméno. Jeden s mnoha rozcestníků a logo dálkové trasy Via Julia, která tudy prochází.
Na jaře se krajina teprve probouzí ze zimního spánku, ale vlhkomilná vegetace se už má k světu.
Zámek Hartmannsberg obklopený několika dalšími budovami, je přístupný i autem.
... a nebo přes tvůj facebook profil:
|
|