Login:
Heslo: ?
(zapomenuté heslo) ?
CK Loudatour
O NÁS PRůVODCI PůJČÍME PARTNEŘI NOVINKY PDF KATALOGY VOLNÁ MÍSTA GALERIE FILMY REPORTÁŽE
CK LOUDATOUR
Smlouva | Certifikát | GDPR osobní údaje | Povinné informace | Jak objednat |

Lyžování autobusem

Lyžování autem

Cykloturistika víkendy

Cykloturistika týdenní

Cykloturistika vícedenní

Turistika

Trekové trasy

Školy a kolektivy

Vyber zájezd jinak ...

Říjen 2019
Po-tStLtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
(Zpět na seznam reportáží)

02.07.02 Petr Mikota

Po kostrbatých stezkách Istrie (1.)


Po kolejích železnice Parenzany z Motovunu do Vižinada.
Istrijský poloostrov patřil po mnoho staletí do sféry vlivu Benátek. Proto se na něm usazovalo italské obyvatelstvo. Po připojení k Jugoslávii po druhé světové válce se značná část Italů vystěhovala. Vesnice i městečka se vylidnily, pole zarostla. Ještě dnes je to patrné ve vnitrozemí poloostrova. A právě do těchto míst vede jedno naše putování.

Městečko Motovun patří k nejromantičtějším a nejlépe zachovaným v istrijském vnitrozemí. K vrcholku kopce, na kterém se rozložilo stoupáme po bezpočtu schodů. Jsou to nízké táhlé stupně dlážděné z kamenů a při troše odvahy se po nich dá dolu i sjet na kole. Lepší ale je jít pěšky. Křivolaké uličky s množstvím průjezdů, dvorků a náměstíček nás dovedou dvojitým opevnění až na hlavní náměstí před kostel. Procházka po hradbách nám potom otevře daleký výhled do údolí i na okolní planiny. Nás zajímá pohled k jz, kudy budeme za chvilku projíždět k městečku Vižinada. Podle mapy je to křivolaká cesta vedoucí zalesněným svahem údolí. Zdá se, jakoby šla po vrstevnici. Nečekají nás asi žádné kopce. Již po 2 km se nadějná asfaltka mění v kamenitou cestu. Skutečně se vine bez většího stoupání či klesání. Přes hluboká údolí a rokle jsou kamené mosty, přes kopce jsou hluboké zářezy. Připomíná nám to jízdu vlakem. Není to nakonec stará zrušená trať? Na největším viaduktu již nemáme pochyby. Jedeme po tělese staré železnice! Romantické mosty, hluboké rokle, daleké výhledy a bujná kvetoucí vegetace je nám odměnou za kamenitý povrch. Utrmáceni, ale spokojeni dojíždíme k bývalému nádraží ve Vižinadě. V informačním středisku zjišťujeme, že jsme skutečně jeli po staré úzkorozchodné trati zvané Parenzana. Všeho hezkého však s mírou. Dále k moři již pokračujeme po nepříliš romantické, ale o to pohodlnější asfaltce.

Divoké pobřeží jv Istrie
Pobřeží Istrijského poloostrova je v dnešní době z větší části civilizované. Projevuje se to postupným obsazováním břehu městy a kempy. V dnešní době se rozmáhá navíc nudismus a právě tito "Adamové" zabírají stále více zajímavých míst pro své reje. Například ústí populárního Limského fjordu je po obou stranách obklopeno tzv "Naturistickými komplexy", kam nemá obyčejný oblečený turista přístup. Nezbývá než shodit kalhoty a hrdinně vyrazit vpřed. I na kole to jde i když to není zrovna nejpříjemnější. Jiný takový komplex se rozložil na samém jihu poloostrova u Medulinu.
A právě severně od tohoto komplexu, na východním pobřeží nalezneme to co hledáme : pusté nekultivované pobřeží. Není to ovšem přesné. Podél moře vede vozová cesta sjízdná pro terénní auto či traktor a díky ní se dá cesta absolvovat na horském kole. Zátoky se střídají s poloostrovy, cesta neubývá. Na koupání to také není, protože moře je bouřlivé a pláže neuklizené. A uklízet by bylo co. Naplavené plastové obaly dávají jasně na jevo, že civilizace už dorazila i sem. Pouze přibližně odhaduji, kde jsem a rozhoduji se pro návrat do vnitrozemí. Místy totiž přichází z vnitrozemí stezka. Po jedné takové konečně vyrážím. Čeká mě ještě několik km jízdy po úzkých, místy rozbahněných cestách klikatících se v hustém lese. Zda cesta skutečně někam vede mohu jen doufat. Z úvah mě vytrhuje silné zachrochtání těsně vedle cesty a z druhé strany také. Tak tady už je obsazeno. Výrazně zrychluji. Po nekonečných kilometrech se konečně objevují první políčka a po chvíli vjíždím do vesnice. Jsem jinde než čekám, ale konečně zase na tom milovaném i proklínaném asfaltu.

... příště můžete jet se mnou?

 Přidej komentář k tomuto článku: 
Autor
opiš čísla z obrázku
Text (max 400 znaků)

... a nebo přes tvůj facebook profil:


Kde nás najdete? Mikulášské náměstí 10, 326 00 Plzeň - E-mail: CK@Loudatour.cz
tel: +420 377 226 068 nebo +420 377 221 966 nebo 739 046 606; mobil +420 603 879 725

webhosting: hostitel: FORPSI TOPlist ověřeno: Valid HTML 4.01 Transitional
design: Jan Nágr programming: Čestmír Kašpar
© 1999-2017 CK Loudatour s.r.o